Co słychać w grupie Nutek…

 

 

2023.03.21 Dzień Kolorowej Skarpety

21 marca, to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Dzień Kolorowej Skarpety, czyli Dzień Osób z Zespołem Downa. Tego dnia dzieci przyszły ubrane w kolorowe skarpety lub skarpety nie od pary, aby zjednoczyć się z osobami chorymi. Zakładając kolorowe, niepasujące skarpetki zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi z Zespołem Downa. Pokazujemy, że różni nas od nich tak niewiele, jeden niepasujący chromosom, tak jak jedna niepasująca skarpetka. 

Podczas popołudniowego odpoczynku Nutki wysłuchały słuchowiska o „Kolorowych skarpetach”, posegregowały skarpetki cioci Anetki:-) i wykonały skarpetkowe zające.

Było wesoło i kolorowo:-)

 

 

 

 

 

 

Bezpieczny przedszkolak bezpiecznym uczniem

Trzeci tydzień marca za nami. W tym czasie uczyliśmy się bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach. Realizacja celów odbywała  się w pięciu obszarach tematycznych:
W poniedziałek poruszaliśmy problem bezpiecznego zachowania na drodze. Przypomnieliśmy sobie zasady poruszania się po jezdni i po chodniku. Rozpoznawaliśmy podstawowe znaki drogowe. Mówiliśmy o kulturalnym i bezpiecznym zachowaniu w środkach lokomocji. Po południu obejrzeliśmy film edukacyjny na temat bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować i jak zachowywać się podczas podróży. Poznały także sformułowanie „korytarz życia” i odgrywały scenki dramowe z wykorzystaniem telefonu utrwalające numery alarmowe.
We wtorek poznawaliśmy zasady bezpiecznego zachowania w domu. Dzieci wymieniały zagrożenia wynikające z niewłaściwego postępowania. Uczyły się samodzielnego, poprawnego organizowania sobie czasu wolnego.
Środa przebiegła pod hasłem ,,Wiemy jak zachować się w obliczu niebezpieczeństw związanych z żywiołami i anomaliami pogodowymi( pożar, wichura, powódź, burza)”. Tego dnia Nutki poznały sposoby postępowania w obliczu zagrożenia związanego         z nagłą zmianą pogody. Poszerzyły swoją wiedzę o informacje dotyczące zachowania w sytuacji zagrożenia, np. pożaru. Dostrzegły również skutki bezmyślnych zabaw: wodą, zapałkami, urządzeniami mogącymi wywołać pożar;
W czwartek poruszyliśmy temat osób obcych. Tego dnia Nutki uczyły się zachowania ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. Odgrywając scenki dramowe, kształtowały właściwe postawy wobec nieznanych osób. Dzieci poznały zagrożenia, jakie mogą czyhać na nie np.: kiedy się oddalą z miejsca zamieszkania, gdy ktoś stosuje wobec nich przemoc, agresję lub ,,zły dotyk”. Uczyły się komu można zaufać i kogo prosić o pomoc.
Piątek to dzień przypominający dzieciom zasady bezpiecznych zabaw. Nutki obejrzały film edukacyjny „Bezpieczne zabawy nad wodą” i „Bezpieczne zabawy zimowe”, wymieniały zagrożenia, jakie niosą ze sobą zabawy w niewłaściwych miejscach. Dzieci przypomniały reguły postępowania w różnych sytuacjach i w różnych porach roku.

W minionym tygodniu nie zabrakło również innych zajęć. Na matematyce przybliżałyśmy dzieciom potrzebę mierzenia. Nutki odmierzały różne pomieszczenia i przedmioty za pomocą kroków, stopa za stopą, łokciem, dłonią, palcami. Sprawiało im to wiele radości. W środę aktywnie ćwiczyliśmy, a dopełnieniem całości były zajęcia umuzykalniające.
Był to bardzo pracowity tydzień. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu kącika tematycznego i uświetnieniu zabaw dramowych.

 

2023.03.16 Tenis

W czwartek 16 marca wybraliśmy się na kolejne zajęcia tenisa ziemnego, które jak zwykle odbyły się na korcie Wesolandii i prowadzone były przez instruktorów Klubu Sport Team. Zajęcia dają dzieciom wiele radości i mają na celu rozwój wszechstronnej sprawności fizycznej. Tenis jest dyscypliną rozwijającą koordynację, siłę, szybkość dziecka, a także koncentrację, pewność siebie oraz cierpliwość.

Zajęcia przeprowadzone były w miłej atmosferze i dały dzieciom wiele radości.

 

 

 

 

 

 

 W kosmosie

W tym tygodniu głównym tematem zajęć był kosmos. Dzieci stworzyły kosmiczny kącik tematyczny z przyniesionych przez siebie zabawek, książek, puzzli, gier edukacyjnych i różnych pamiątek, np. „kosmicznych kamieni”. Każdy dzień Nutki zaczynały i kończyły zabawą w kąciku. Na początku dzieci obejrzały film edukacyjny o kosmosie, z którego dowiedziały się czym on jest, co to jest układ słoneczny, jakie planety wchodzą w jego skład, co to jest galaktyka, kim jest kosmonauta i astronom oraz jakie urządzenia służą do obserwowania gwiazd i jakie są rodzaje statków kosmicznych. Nutki nauczyły się piosenki „W kosmosie” i wykonały dwie prace plastyczno-techniczne: namalowały układ słoneczny i wykonały rakietę. Z klocków budowały różne gwiazdozbiory i statki kosmiczne.

W tym tygodniu nie zabrakło również ćwiczeń gimnastycznych oraz zabaw matematycznych, podczas których dzieci utrwalały i przeliczały figury geometryczne. W piątek, jak zawsze odbyły się zajęcia z języka angielskiego prowadzone przez p. Wiolę z Gwiazdek.

 

 

 Biblioteka

Marcowe spotkanie w naszej lokalnej bibliotece w ramach programu edukacyjnego ,,Czytasie” przyniosło nowe, ciekawe doświadczenie. Tym razem Pan Paweł zapoznał dzieci z tradycyjną japońską sztuką teatralną kamishibai. Kamishibai to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Podczas tego spotkania Nutki wysłuchały i obejrzały bajkę o ,,Szewczyku Dratewce”, a następnie wypożyczyły książki do czytania w domu. 

 

 

 Dzień Kobiet

8 marca to wyjątkowy dzień, w którym swoje święto obchodzą wszystkie kobiety – duże i małe. W tym dniu wszyscy chłopcy w naszej grupie składali życzenia dziewczynkom i ciociom. Nie obyło się bez drobnych upominków i kwiatów… Niektórzy chłopcy wykonali kwiaty własnoręcznie, inni przynieśli zakupione przez rodziców, ale oprócz tego wszyscy wykonali laurki.  Popołudnie upłynęło  także pod znakiem niespodzianek. Dziewczynki musiały wykonać przygotowane przez chłopców zadania. Przy gromkim aplauzie kolegów ruszyły w szranki.  Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni:)

Wszystkie ciocie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech…
Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych.

 

 

                           08.03.2023r. ,,Cała Polska czyta Dzieciom”

Podróże i książki to dwa świetne sposoby żeby pobudzić dziecięcą wyobraźnię. I właśnie w środę odwiedziła naszą grupę Mama Natana i przeczytała Nutkom sympatyczną książeczkę pt.: ,, 3 historie o podróżach”. Jest to praca zbiorowa wydawnictwa OLESIEJUK SP. Z O.O. Książka ta pełna ciekawych przygód zachęca dzieci do odkrywania nowych światów, stara się zainteresować je podróżami lub rozwinąć ich pasje.

Dziękujemy Mamie Natana za poświęcony czas i serdecznie zapraszamy ponownie.

 

 Prehistoryczny świat

W tym tygodniu głównym tematem zajęć były dinozaury. Dzieci przyniosły do kącika prehistorycznego różne figurki dinozaurów, gry, puzzle, maski, a także książki. Opowiadały o swoich zabawkach z pasją i zaangażowaniem. Każdy dzień zaczynał i kończył się zabawą w kąciku. Nutki z dużym zainteresowaniem obejrzały film edukacyjny o dinozaurach, z którego dowiedziały się skąd się wzięły, kiedy żyły i czym się żywiły. Układały historyjki obrazkowe, nauczyły się wiersza i piosenki, segregowały, przeliczały, kodowały i budowały z klocków. Ponadto wykonały kilka prac plastycznych: narysowały wybranego dinozaura, ulepiły z plasteliny dowolnego dinozaura oraz z gotowych elementów złożyły pterodaktyla i wykleiły włóczką.

W minionym tygodniu nie zabrakło także ćwiczeń gimnastycznych oraz zabaw matematycznych, podczas których dzieci utrwalały nazwy figur geometrycznych i układanie rytmów, a także zajęć z języka angielskiego prowadzonych przez p. Wiolę z Gwiazdek.

 

 

2023.03.02 Poranek muzyczny „Kolorowy wiatr”

W czwartek 2 marca Nutki wraz z Myszkami wzięły udział w pierwszym z kilku cyklicznych spotkań Poranków muzycznych organizowanych przez Społeczną Szkołę Muzyczną I stopnia  im. Wojciecha Kilara oraz Klub Kościuszkowca. Dzieci poznały instrumenty muzyczne: flet prosty, flet poprzeczny i fortepian oraz wysłuchały kilku utworów na nich granych. Najbardziej przypadły im do gustu: „Kolorowy wiatr” z filmu Pocahontas, „Hakuna matata” z filmu „Król Lew” oraz „Wyścig pociągów”. Przedszkolakom bardzo podobał się występ nauczycieli i uczniów ze Szkoły Muzycznej.

 

 

2023.02.24 Zabawy i sporty zimowe

Przez okres ferii Nutki wraz z Myszkami poszerzały wiadomości o szeroko rozumianym sporcie,  a w szczególności sportach zimowych. Wzbogacały wiedzę na temat zabaw i sposobów spędzania wolnego czasu zimą. Poznały zasady bezpiecznej zabawy na śniegu, oceniały różne zachowania dzieci podczas zabaw, kształtowały umiejętność wyciągania wniosków z obserwowanej rzeczywistości. Rozpoznawały części odzieży, sprzętu związanego ze sportami zimowymi i nazywały je. Doskonaliły umiejętność odwzorowywania, kodowania i współdziałania w zespole. Ćwiczyły sprawność rąk podczas prac plastyczno-technicznych. Rozwijały sprawność fizyczną, kształtowały prawidłową postawę ciała, ćwiczyły równowagę i doskonaliły koordynację ruchową podczas zabaw ruchowych i zawodów sportowych.

 

 

2023.02.17 Dzień Kota

17 lutego został uznany Dniem Kota, dlatego też w piątkowe popołudnie dzieci bawiły się w kocie zabawy:-) Świętowanie rozpoczęło się od zabawy w podskokach „Kot i myszki”. Dzieci z zainteresowaniem oglądały ilustracje różnych kotów i nadawały im imiona, rozwiązywały zagadki oraz słuchały wiersza ” Kotek”. Aktywnie uczestniczyły podczas zabawy w formie opowieści ruchowej miaucząc, robiąc koci grzbiet, mrucząc i chlipiąc mleczko. Jednak największą radość sprawiło przedszkolakom wykonywanie kocich masek. Każdy tego dnia stał się kotkiem 🐈‍⬛

 

 

2023.02.16 Tłusty Czwartek

W czwartkowe popołudnie Nutki i Myszki wzbogacały wiedzę  o tradycjach i obrzędach ludowych związanych z Tłustym Czwartkiem. Dowiedziały się skąd pochodzi nazwa tego dnia, jak robi się pączki i jakie produkty są potrzebne do ich wypieku. Następnie układały Pączkowe Memory, robiły Pączkowe Karty Pracy, a na podwieczorek ze smakiem zajadły prawdziwe pączki:-) 

 

 

2023.02.14 Walentynki

Każdego roku14 lutego jest wyjątkową datą dla wszystkich – dzieci i dorosłych. Na niemal całym świecie obchodzi się wtedy tzw. Walentynki. To dzień, w którym ludzie wyznają sobie miłość w inny sposób niż zazwyczaj. Tak naprawdę Walentynki można świętować niezależnie od wieku, bo ten zwyczaj jest bardzo miły.

We wtorkowe popołudnie Nutki wraz z Myszkami poznały tradycje walentynkowe i historię św. Walentego. Dowiedziały się skąd wzięła się nazwa tego dnia, co oznaczało kiedyś i co oznacza dziś sformułowanie „kocham cię”, jak ono brzmi w różnych językach oraz w jaki sposób możemy wyrazić nasze uczucia.

Przedszkolaki wykonały walentynkowe karty pracy, narysowały piękne walentynki dla swoich bliskich, a następnego dnia wzięły udział w warsztatach artystycznych prowadzonych przez firmę ArtCores. Dzieci ozdabiały gipsowe świeczniki metodą decoupage, które później zabrały do domu jako prezent dla swoich bliskich z okazji Walentynek:-) Nutkom i Myszkom bardzo podobały się warsztaty i celebrowanie Walentynek.

 

 

 

 

 

2023.02.10 Bal Karnawałowy

Karnawał to czas pełen radości i zabaw, a jego najbardziej oczekiwanym dniem przez przedszkolaków jest Bal Karnawałowy.

W piątek 10 lutego w naszym przedszkolu sala Myszek i stołówka zamieniły się w salę balową, pełną kolorowych ozdób i balonów. Dzieci przyszły ubrane w przeróżne stroje od księżniczek po zwierzątka:-) Niektóre przedszkolaki miały stroje wykonane przez rodziców.

Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom. Przedszkolaki świetnie bawiły się w rytm muzyki porywającej do tańca oraz brały udział w różnych konkursach.

Na zakończenie wszyscy wykonali pamiątkowe zdjęcia, żeby za parę lat móc wspominać przedszkolne czasy:-)

 

 

 

 

 Karnawał

Karnawał to czas muzycznych zabaw i tańców. Podczas tygodniowych zajęć związanych z tematyką karnawału Nutki obejrzały film edukacyjny dotyczący zwyczajów karnawałowych w Polsce i na świecie. Poznały melodię samby brazylijskiej i rozwijały umiejętności taneczne przy różnego rodzaju muzyce. Nauczyły się kroku podstawowego walca i tańca integracyjnego jakim jest Belgijka. Ponadto doskonaliły swoje umiejętności gry na instrumentach: Wykorzystując metodę aktywnego słuchania muzyki wg Batii Strauss wykonały instrumentację utworu Johanna Straussa „Marsz Radeckiego”. Uczyły się gry na ksylofonie i dzwonkach chromatycznych. Śpiewały ulubione piosenki i wykonały podczas zajęć plastycznych maski karnawałowe i postać klauna, która została wykorzystana do dekoracji sali balowej. 

 

 

 

 

 

,,Czytasie”

Lutowe spotkanie w bibliotece w ramach programu edukacyjnego ,,Czytasie” wspierającego czytelnictwo i edukację czytelniczą poprzez zabawę dotyczyło „ciszy”. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się czym jest cisza, gdzie należy ją zachować i jakie przysłowia są z nią związane. Następnie przedszkolaki wysłuchały książki Céline Claire „Cisza” czytanej przez Pana Pawłą, a potem miały okazję pobawić się w głuchy telefon i w ciszy przekazywać sobie informacje.  Zabawa była udana i przyniosła wiele radości. Na zakończenie Nutki wypożyczyły sobie książki i mogły chwilę pobawić się na magicznym dywanie.

 

2023.02.03 Wszystko jest muzyką

Tematem przewodnim tego tygodnia była muzyka,  która jest nieodłącznym elementem naszej codzienności od pierwszych dni naszego życia.

Nutki wzbogacały wiadomości na temat szeroko rozumianej muzyki. Poznały dawne i współczesne przedmioty służące do odtwarzania muzyki, m. in.: radiomagnetofon, walkman, odtwarzacz cd, tablet itp. Zaznajomiły się ze sposobem zapisu muzyki. Poznały wartości rytmiczne nut i dowiedziały się co to jest i jak grać gamę c-dur. Przypomniały sobie postaci słynnych kompozytorów, m.in. Fryderyka Chopina i Vivaldiego. Doskonaliły umiejętność słuchania ze zrozumieniem, rozwijały umiejętności wokalne i taneczne, utrwalały nazw instrumentów muzycznych, kształtowały umiejętności gry na instrumentach, rozwijały słuch muzyczny, pamięć słuchową, a także ćwiczyły umiejętność wyrażania ruchem treści piosenki. Kształtowały także umiejętność rozróżniania i nazywania różnych emocji oraz nastrojów w muzyce.

Nutki obejrzały kilka filmów edukacyjnych przybliżających im temat muzyki, np. „Z wizytą w filharmonii” czy „Rytmika w podskokach”.  Przedszkolaki obejrzały  również grę na kieliszkach w wykonaniu Petera Spatina oraz innych wykonawców wykorzystujących niekonwencjonalne przedmioty do gry ( grzebień, liść). Same także próbowały zagrać na szklankach z wodą.  Ponadto nauczyły się piosenki „Skaczące nutki”, malowały do muzyki Vivaldiego, grały na instrumentach, wykonały gitarę i każdego dnia tańczyły. Nie obyło się także bez ćwiczeń gimnastycznych  i aerobiku przy muzyce.

To był tydzień pełen wrażeń:-)

 

 

 

 

 

2023.02.01 Wycieczka do Szkoły Muzycznej

W środę 1 lutego Nutki wraz z Myszkami wybrały się na wycieczkę do Społecznej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Wojciecha Kilara w Warszawie. Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Ewy Sulikowskej wysłuchały pięknego koncertu w wykonaniu uczniów tej szkoły. Jak się okazało niektórzy z nich to absolwenci naszego przedszkola:-) Dzieci mogły podziwiać utwory znanych kompozytorów, m. in. Fryderyka Chopina, Johanna Straussa. Uczniowie prezentowali swoje umiejętności solo i w duetach na fortepianie, gitarze, werblu, dzwonkach, ksylofonie i skrzypcach. Najmłodsza wykonawczyni była w wieku naszych przedszkolaków. Nutki i Myszki mogły także zobaczyć jak wygląda sala, w której dzieci uczą się gry na pianinie. Na zakończenie każdy otrzymał prezent w postaci płyty nagranej przez uczniów szkoły i słodki upominek. Przedszkolaki złożyły na ręce Pani Dyrektor podziękowania za możliwość uczestniczenia w tak pięknym koncercie i podarowały wykonany przez Hanię P. pejzaż Zimy malowany do muzyki Vivaldiego. Dzieci wróciły do przedszkola zachwycone:-)

 

 

 

 

 

2023.01.26 Dzień Babci i Dziadka

W czwartek 26 stycznia przyjmowaliśmy w naszych przedszkolnych progach wyjątkowych gości – Babcie i Dziadków naszych przedszkolaków z okazji ich święta. Nutki wraz z wychowawczyniami przygotowały ciekawy program artystyczny: inscenizację, wiersze, piosenki, taniec Twist, a także instrumentację utworu Volfganga Amadeusza Mozarta „Marsz Turecki”. Dzieci przygotowały także prezenty dla swoich Babć i Dziadków – swoje zdjęcie we własnoręcznie wykonanej ramce. Seniorzy byli zachwyceni występem swoich wnuków i zadowoleni, że mogli „na żywo” podziwiać przedstawienie po dwóch latach pandemii. Na zakończenie uroczystości wszyscy wykonali pamiątkowe zdjęcie:-)

Dziękujemy Babciom i Dziadkom za tak liczne przybycie i życzymy duuuuuużo zdrowia i pociechy z wnuków:-)

 

 

 

 

2023.01.19 Tenis

W czwartek 19 stycznia, po raz pierwszy w tym roku, wybraliśmy się na kolejne zajęcia tenisa ziemnego, które jak zwykle odbyły się na korcie Wesolandii i prowadzone były przez instruktorów Klubu Sport Team. Zajęcia dają dzieciom wiele radości i mają na celu rozwój wszechstronnej sprawności fizycznej. Tenis jest dyscypliną rozwijającą koordynację, siłę, szybkość dziecka, a także koncentrację, pewność siebie oraz cierpliwość.

Zajęcia przeprowadzone były w miłej atmosferze i dały dzieciom wiele radości.

 

 

 

 

 

 

 ,,Witamy nowy rok”

W pierwszych dwóch tygodniach stycznia Nutki poznały różne sposoby odmierzania czasu. Obejrzały film edukacyjny „Jak można zmierzyć czas” i „Historia zegara”. Usystematyzowały wiedzę związaną z czasem i jego przemijaniem. Zapoznały się z różnymi rodzajami zegarów oraz z zawodem zegarmistrza. Uczyły się odczytywać pełną godzinę na zegarze. Przypomniały sobie zasady cykliczności pór roku i miesięcy. Wzbogacały słownictwo, utrwalały nazwy dni tygodnia i miesięcy. Kształtowały sprawność manualną poprzez wykonanie prac plastyczno-technicznych: kalendarza, zegara z kukułką i kalejdoskopu pór roku. Poznały literę L, l, oraz U, u, a także cyfrę 7. Rozwijały słuch muzyczny poprzez naukę piosenek i układy rytmiczno-ruchowe do nich. Doskonaliły sprawność fizyczną poprzez udział w ćwiczeniach gimnastycznych.

11.01.2023 r. ,,Cała Polska czyta Dzieciom”

W minioną środę odwiedziła nas mama Marysi i w ramach akcji ,,Cała Polska czyta Dzieciom” zaprezentowała Nutkom książeczkę autorstwa Krzysztofa Kiełbasińskiego pt.: ,,Ząb, zupa zębowa. Łamańce językowe”. Jest to pozycja pełna przezabawnych wierszy, które ćwiczą wymowę trudnych wyrazów. Dzieci były zachwycone i próbowały trudnej sztuki wymowy niektórych z nich. Było wiele śmiechu, bo okazało się, że nie tylko dzieci miały kłopoty z łamańcami językowymi.

Dziękujemy za wspaniałą zabawę oraz poświęcony czas i zapraszamy ponownie.

  04.01.2023r ,,Czytasie”

Nowy rok rozpoczęliśmy cyklicznym spotkaniem w bibliotece w ramach programu edukacyjnego ,,Czytasie” wspierającego czytelnictwo i edukację czytelniczą poprzez zabawę. Tym razem podczas zajęć dzieci miały możliwość ćwiczenia dykcji. Pan Paweł zaprosił Nutki do zabawy i zaproponował wcielenie się w role prezenterów Polskiego Radia. Każdy miał za zadanie powiedzieć „trudne” słowo z głoskami ą, ę, sz, cz, dź, dż, np. dżdżownica, w Szczebrzeszynie, na czczo itp. Zabawa była udana, a dzieci poradziły sobie śpiewająco. Następnie wszyscy wypożyczyli książki do czytania w domu.

 

„Herbatka dla seniora”

W naszym przedszkolu zakończyliśmy akcję charytatywną „Herbatka dla seniora”. Dziękujemy za tak duże zainteresowanie i wsparcie akcji. Państwa dary w tym tygodniu zostały zapakowane i przekazane na rzecz Dzielnicowego Ośrodka Pomocy Społecznej w Warszawie Wesołej ( paczki zostaną przekazane dla seniorów – podopiecznym ośrodka) oraz do Domu Opieki Seniora przy Al. Marsz. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Do każdej paczki zostały dołączone kartki świąteczne wykonane na konkurs plastyczny z życzeniami od naszych przedszkolaków. Dziękujemy jeszcze raz za wsparcie akcji.

 

 

 

 

 

 

W tygodniu przedświątecznym  zawitała do nas  astronomiczna zima. Był to czas wielu ciekawych zajęć w naszej grupie. Poniedziałek  Nutki powitały aktywnie, uczestnicząc w zajęciach tenisowych.  We wtorek wspólnie z Myszkami wybrały się na wycieczkę do Farmy ,,Cztery pory roku” w Powsinie, w środę, oprócz wyczekiwanego od dawna Mikołaja, powitaliśmy zimę. Dzieci zaznaczyły na kalendarzu pogody jej przyjście, poznały  zimowe miesiące i charakterystyczne cechy tej pory roku. Przypomniały sobie zasady bezpiecznych zabaw na śniegu i właściwego ubioru. Ozdabiały papierowe śnieżynki, doskonaliły swoje matematyczne umiejętności przeliczając je . Dowiedziały się również, że każdy płatek śniegu ma niepowtarzalny wzór. Ta informacja stała się  najlepszą zabawą. Dzieci ze swoich ciał tworzyły śnieżne płatki.

 

 

21.12.2022r.  ,,Cała Polska Czyta Dzieciom”

W środę 21 grudnia odwiedziła naszą grupę mama Lenki i w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” przeczytała Nutkom książkę Katarzyny Pruszkowskiej-Sokalli pt.: „Dinozaury ratują święta”. To ciepła historia o sile przyjaźni, mocy współpracy i magii spędzania czasu z najbliższymi, czyli o tym, co w świętach najważniejsze. Dzieci słuchały czytanej pozycji z uwagą i bawiły się zabawnym rymowanym tekstem.

Dziękujemy serdecznie i zapraszamy ponownie:-)

    W środowy poranek już od rana wszystkie dzieci w naszym przedszkolu  z niecierpliwością oczekiwały przybycia Mikołaja. Zaraz po śniadaniu przyjechali do nas aktorzy z objazdowego  Teatru  lalkowego  ,,Pinokio” w  Nowym Sączu. Zaprezentowali dzieciom   przedstawienie pt.: ,,Przygody Janka i złej czarownicy”. Bajka opowiadała  historię chłopca, który za karę zamienił się w niedźwiedzia.  Janek poznał dobrą i piękną Małgosię i to dzięki niej zmienił swoje postępowanie. Dzieci pomagały chłopcu dokonywać wyboru między dobrem i złem. Na drodze do szczęścia Janka i Małgosi stanęła jednak  zła czarownica, która za wszelką cenę starała się pokrzyżować chłopcu plany. Finał historii udowodnił jednak, że dobro zawsze zwycięża.

 Zaraz po przedstawieniu teatralnym  przybył długo oczekiwany gość, czyli św. Mikołaj, który wręczył dzieciom prezenty, a na pamiątkę każde dziecko wykonało z nim zdjęcie.

 

Wycieczka do Farmy „Cztery Pory Roku”

W przedświątecznym tygodniu Nutki wraz z Myszkami wybrały się na wycieczkę do Farmy „Cztery Pory Roku” do Powsina. Na farmie czekało na dzieci wiele atrakcji: pisanie listu do Mikołaja, zwiedzanie farmy – karmienie zwierząt w zagrodach, robienie pierników, malowanie i ozdabianie szablonu choinki, wykonanie (chyba najdłuższego w historii) łańcucha na choinkę oraz oczywiście spotkanie z Mikołajem. Podczas wycieczki dzieci umilały wszystkim czas śpiewając świąteczne piosenki i kolędy. Mikołaj był pod wrażeniem talentu i kulturalnego zachowania dzieci. 🎅🤶

 

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Są to jedne z najważniejszych świąt w naszej tradycji. Dzieciom kojarzą się  przede wszystkim z Mikołajem, choinką i z  oczekiwanymi z wielką niecierpliwością prezentami. Nutki w minionym tygodniu  poznały  te  najbardziej  popularne zwyczaje  obchodów świąt  Bożego Narodzenia. Wykonały więc upominki dla swych rodziców, zrobiły  ,,świąteczne pierogi”, stroiły choinkę przeliczały pierniki, sprawdzając, czy starczy dla każdego. Dzieci dowiedziały się, że  wieczerzę wigilijną  rozpoczynamy, gdy na niebie pojawi się  pierwsza gwiazdka, na stole powinno być 12 postnych potraw, jedno nakrycie na wigilijnym stole powinno być wolne dla niespodziewanego gościa, a po kolacji rozdawane są  prezenty. Nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia jest również  śpiewanie kolęd.

Oto krótka relacja z pracy w minionym tygodniu.

 

 09.12.2022 r „Strojenie grupowej choinki”

W piątek, w Nutkach zapanował  już świąteczny nastrój. Dzieci z utęsknieniem czekały na  strojenie choinki. Sprawiło im  to jak zwykle wiele radości. Wspominały i rozpoznawały świecidełka, które wykonywały wcześniej. Podczas ubierania świątecznego drzewka utrwalaliśmy pojęcia matematyczne ( na, pod, obok, za, wyżej, niżej, z lewej, z prawej  strony, itp).

Potem jeszcze zdjęcie dzieci, które wzięły udział w konkursie plastyczno-technicznym ,,Świąteczna kartka” i śpiewanie kolęd i pastorałek.

 

  07.12.2022 r ,,Czytasie”

Jak co miesiąc, Nutki wzięły udział w kolejnym spotkaniu w zaprzyjaźnionej  Bibliotece Publicznej w Wesołej. Spotykamy się  w ramach programu edukacyjnego ,,Czytasie” wspierającego czytelnictwo i edukację czytelniczą poprzez zabawę. Największą radością okazał się ,,Magiczny dywan”, na który dzieci czekały od dawna. Potem  wszyscy wybrali swoje ulubione książki. Jeszcze tylko świąteczne życzenia dla pracowników Biblioteki i… do następnego spotkania.

 

 

07.12.2022r.  ,,Cała Polska Czyta Dzieciom”

W grudniowe popołudnie odwiedziła naszą grupę mama Oliwii i w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” przeczytała fragment książki pt.: „O królewiczu, który się odważył”. Autorką książki jest Katarzyna Wierzbicka. Bajka ta zwyciężyła w konkursie literackim Pióro 2019r. Doceniły ją także nasze dzieci. Słuchały jej z uwagą i bawiły się zabawnymi historiami opisanymi w książce.

Dziękujemy serdecznie i zapraszamy ponownie:-)

Mikołajki

6-sty grudnia to dzień inny niż wszystkie:-) Tego dnia przedszkolaki przyszły ubrane na czerwono lub z gadżetami świątecznymi i od rana opowiadały, co też przyniósł im św. Mikołaj:-) Prezenty były różne od słodyczy po ubrania;-)

W przedszkolu dzień rozpoczęliśmy muzyczną rozgrzewką z Panem Miłoszem. Następnie udaliśmy się na Mikołajkowe śniadanie, które smakowało wyjątkowo wszystkim:-) Gdy wróciliśmy do sali, na klamce od drzwi czekała na dzieci słodka niespodzianka:-) Tematyka zajęć tego dnia kręciła się oczywiście wokół Mikołaja. Najpierw poznaliśmy jego historię, potem omówiliśmy jak w różnych krajach nazywa się św. Mikołaj, szukaliśmy prezentów w Mikołajowym worku, a także dodawaliśmy i odejmowaliśmy „cukierki” z worka:-) Jeździliśmy w zaprzęgach reniferów i tańczyliśmy mikołajkowy taniec:-) Nutki wykonały także portret św. Mikołaja, który można podziwiać na wystawie prac w szatni. Zrobiliśmy również wspólne grupowe zdjęcie na pamiątkę:-)

Tego dnia nie był to jednak koniec atrakcji:-) Otóż odwiedził nas Pan Listonosz i przyniósł list. Od kogo? Oczywiście od św. Mikołaja:-) Była to świąteczna kartka z podziękowaniami za listy, które dzieci wysłały w ubiegłym tygodniu i życzenia wesołych świąt dla Nutek i ich Cioć. Przedszkolaki w podziękowaniu za cudowną niespodziankę wręczyły Panu Listonoszowi własnoręcznie wykonaną kartkę z Mikołajem i życzyły cudownych Świąt Bożego Narodzenia.

Jak widać był to dzień pełen wrażeń, który na długo pozostanie w naszej pamięci:-)

 

 

 

 

 

Wiadomość z daleka

Na przełomie listopada i grudnia Nutki zdobywały wiedzę na temat różnych rodzajów komunikacji międzyludzkiej. Poznały teraźniejsze sposoby przekazywania wiadomości, jak również te, które obowiązywały dawniej. Najbardziej znanym i najczęściej wymienianym przez dzieci sposobem była rozmowa telefoniczna i wiadomość sms, a tym który najbardziej zadziwił był gołąb pocztowy. Dzieci nie mogły pojąć w jaki sposób gołąb wiedział jak i do kogo ma dostarczyć list:-) Po zapoznaniu z różnymi sposobami komunikacji dzieci postanowiły wykorzystać jeden z nich i napisać listy do św. Mikołaja. Poprosiły w nich o prezenty pod choinkę. Niektórzy narysowali jedną rzecz, inni dwie lub trzy, a byli i tacy, którzy narysowali pięć, sześć, a nawet dziesięć prezentów. W takich przypadkach Mikołaj nie będzie miał problemów z wyborem:-) Po napisaniu listu dzieci samodzielnie wykonały koperty, ozdobiły je i przygotowały do wysłania przyklejając przygotowany przez ciocie adres. Z tak przygotowanymi listami wybrały się na wycieczkę na pocztę. Swoją wizytę rozpoczęły od zakupu znaczków, przyklejenia ich na właściwe miejsca na kopercie i wrzucenie do skrzynki pocztowej. Następnie panie pracujące na poczcie opowiedziały i pokazały dzieciom co dalej dzieje się z listem po wyjęciu ze skrzynki pocztowej. Przedszkolaki uważnie słuchały i zadawały dużo pytań. Na koniec spotkały się z panem Listonoszem, który pozwolił  im założyć swoją torbę i złożyć podpisy na tablecie, a także obiecał, że odwiedzi je w przedszkolu. Dzieci podziękowały pracownikom poczty za przekazanie cennych wiadomości i zostawiły w podziękowaniu własnoręcznie wykonaną choinkę. Nutki wróciły bardzo zadowolone z wycieczki i teraz z niecierpliwością będą oczekiwać Mikołaja:-)

Poza wieloma atrakcjami dzieci poznały także literę k, K. Wymieniały słowa z głoską k w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Układały znak graficzny ze swoich ciał i klocków, a także kreśliły na dużych kartkach i w liniaturze.

Ponadto dzieci manipulowały pieniędzmi. Poznały polską walutę – monety 1 zł, 2 zł. 5 zł oraz banknot 10 zł i wykorzystywały je w zabawie dydaktycznej polegającej na kupowaniu paczek.

 

 

 

 

 

III Turniej Wiedzy Patriotycznej „Kocham Cię Polsko”

W piątek 25 listopada odbył się w naszym przedszkolu III Turniej Wiedzy Patriotycznej „Kocham Cię Polsko”. Wzięły w nim udział dzieci 6-letnie z przedszkoli i szkół w Dzielnicy Wesoła m. st. Warszawy. Nutki nie mogły wziąć udziału w turnieju, gdyż ich Ciocie były organizatorkami konkursu, ale uatrakcyjniły zmagania uczestników pięknym występem prezentującym piosenki patriotyczne. Dzieci zaśpiewały następujące piosenki: „Piękna nasza Polska cała”, „Pierwsza kadrowa”, „Wojenko, wojenko” i „Przybyli ułani”. Komisja, która czuwała nad sprawnym przebiegiem turnieju była zachwycona występem Nutek.

Nasze przedszkole w turnieju reprezentowała drużyna z grupy Myszki, która zajęła I miejsce. Cała społeczność przedszkolna jest z nich bardzo dumna:-)

 

 

 

 

 

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada, jak co roku obchodzimy w naszym przedszkolu  Światowy Dzień  Misia. Tego dnia dzieci przyniosły swoje pupile i z niecierpliwością czekały na zabawy z nimi. Zajęcia rozpoczęły się od przypomnienia historii powstania tego święta. Potem każde z dzieci  przedstawiło i opowiedziało coś ciekawego o swoim misiu. Nie obyło się bez zadań matematycznych. W pierwszym z nich należało ułożyć każdego misia  w kolejności od największego do najmniejszego, policzyć je, a następnie wyszukać wspólne cechy i połączyć  się w grupy misiów z daną cechą. Nutki miały również zadanie na spostrzegawczość. Musiały ułożyć obrazek w całość i nazwać misia, którego ułożyły. Najwięcej problemu przysporzył  dzieciom miś Yogi. Dużą frajdę sprawiła  też przedszkolakom misiowa foto budka. Na zakończenie dnia każde dziecko otrzymało pamiątkową naklejkę, którą ozdobiło swojego misia lub siebie. Lubimy takie dni.

 

 

 

Tenis

W czwartek 24 listopada, po raz pierwszy w zimowej scenerii, wybraliśmy się na kolejne zajęcia tenisa ziemnego, które jak zwykle odbyły się na korcie Wesolandii i prowadzone były przez instruktorów Klubu Sport Team. Zajęcia mają na celu zachęcanie najmłodszych do aktywnego spędzania czasu, a także rozwoju wszechstronnej sprawności fizycznej.

Tenis jest dyscypliną rozwijającą koordynację, siłę, szybkość dziecka, a także koncentrację, pewność siebie oraz cierpliwość.

Zajęcia przeprowadzone były w miłej atmosferze i dały dzieciom wiele radości.

 

 

 

 

„Wycieczka do Teatru Guliwer”

W środę 23 listopada Nutki wraz z Myszkami wybrały się na wycieczkę do Teatru Guliwer. Tego dnia dzieci przyszły ubrane w odświętne stroje, a przed wyjazdem przypomniały sobie zasady kulturalnego zachowania w autokarze i teatrze. Przedstawienie „Calineczka”, bo takie oglądały przedszkolaki,  to współczesna inscenizacja baśni H. Ch. Andersena o przygodach małej dziewczynki i jej małych problemach. Jest też o tym, że warto mieć własne zdanie i walczyć o swoje marzenia. Wspaniałe widowisko dopełniła niezwykła scenografia oraz różnorodna muzyka, którą dzieci mogły podziwiać.

Przedszkolaki wróciły bardzo zadowolone z wycieczki, a swoje emocje przelały od razu na papier wykonując piękne rysunki:-)

Przygotowanie zwierząt do zimy.

Zima to wyjątkowo trudny czas dla zwierząt. Dlatego w  ubiegłym  tygodniu Nutki poznały sposoby w jakie przygotowują się  one  do zimy.  Dzieci wysłuchały opowiadania Krystyny Wierzbickiej  pt.: ,,Jak dokarmiać zwierzęta?” . Tu dowiedziały się dlaczego nie należy dokarmiać ich  chlebem i kanapkami, kiedy powinniśmy dokarmiać je i jakimi przysmakami. Przedszkolaki potrafiły wymienić zwierzęta, zapadające w sen zimowy, odlatujące do ciepłych krajów i te które z nami zostały. Bawiąc się Nutki  układały zagadki matematyczne Sudoku. Wykonały również karmnik dla ptaków. Poznały także zwyczaje naszego nietoperza Gacka.

Podsumowaniem zajęć było omówienie  historyjki obrazkowej  mówiącej o przygotowaniach różnych gatunków zwierząt do nadchodzącej zimy.

„Zajęcia otwarte”

W czwartek 17 listopada odbyły się zajęcia otwarte, podczas których Rodzice mogli obserwować swoje dzieci. Zajęcia przeprowadzone były zgodnie z programem „Dziecięca matematyka” Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej i Ewy Zielińskiej w oparciu o scenariusz „Maszyna matematyczna”. Celem zajęć było kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania.

Dzieciom zajęcia się bardzo podobały. Mamy nadzieję, że Rodzicom również:-)

30.11.2022  „Cała Polska czyta Dzieciom” 

Ostatniego dnia listopada zawitała do grupy ,,Nutek” mama Michała i przeczytała dzieciom kolejne przygody niesamowitych skarpetek. Nutki z uwagą śledziły dalsze przygody tych wesołych bohaterów, którzy uczą choć  niekoniecznie wprost. Pokazują  zachowania  skarpetek  i ich  drobne gesty, które poprzez codzienne wybory mogą sprawić, że życie stanie się lepsze.

Dziękujemy Mamie Michała za poświęcony czas i zapraszamy ponownie:-)

 

 

„Cała Polska czyta Dzieciom”

W środę 16 listopada odwiedziła nas mama Oli i w ramach Akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytała Nutkom książkę  Justyny Bednarek „Pan Kardan i przygoda z vetustasem”. Pan Kardan – to wynalazca. Wymyśla rzeczy, które dotąd jeszcze nikomu nie przyszły do głowy. Chociażby vetustas! Co to takiego i do czego służy można dowiedzieć się czytając książkę:-)

Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i zapraszamy ponownie:-)

„Nasze zmysły”

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o zmysłach i ich roli w życiu każdego z nas. Nutki obejrzały film edukacyjny ,,Nasze zmysły” przybliżający dzieciom  ich rolę.  Dzięki  zajęciom przedszkolaki  poznały i nazywały wszystkie zmysły oraz części ciała, które odpowiadają za dany zmysł. 

Zabawa badawcza polegająca na rozpoznawaniu smaków: słodkiego, słonego, gorzkiego, kwaśnego i umami sprawiła dzieciom wiele radości. Dzieci prawidłowo rozpoznały każdy smak, jaki był ukryty w miseczkach.

Za pomocą pudła tajemnic, w którym ukryte zostały różne przedmioty ćwiczyliśmy zmysł dotyku. Dzieci poprzez dotyk miały zadanie rozpoznać – co to jest za przedmiot. 

Zmysł słuchu rozwijaliśmy poprzez rozpoznawanie dźwięków różnych instrumentów i odgłosów z otoczenia.

Nutki wykonały prace plastyczno-techniczne dotyczące zmysłu wzroku (oko) i smaku (język).

Ćwiczenia gimnastyczne były także świetnym sprawdzianem naszych zmysłów: dotyku, słuchu i wzroku.

Ponadto w ubiegłym tygodniu podczas zajęć  Nutki  poznały literę T, t oraz cyfrę 5.

Oj ciekawy był to tydzień:-)

 

 

 

 

 

„Święto Niepodległości”

W czwartek 10 listopada 2022 r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Święta Niepodległości „Żeby Polska była Polską”. Tego dnia wszystkie przedszkolaki przyszły ubrane na galowo i podczas apelu przedstawiły przygotowany program o tematyce patriotycznej. Nutki zapoznały młodszych kolegów i koleżanki w sposób przystępny dla przedszkolaka jak to było z rozbiorami, zaśpiewały kila piosenek, m. in. „Pierwsza kadrowa”, „Wojenko, wojenko” i „Przybyli ułani”, a dziewczynki zatańczyły piękny układ do utworu Polonez a-moll „Pożegnanie Ojczyzny”, znanego jako Polonez Ogińskiego.

O godz. 11:11 cała społeczność przedszkolna odśpiewała hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego” w ramach akcji „Szkoła do hymnu”, której organizatorem jest Ministerstwo Edukacji i Nauki.  

 

 

 

„Mała i duża Ojczyzna”

Podczas pierwszych dwóch tygodni listopada Nutki poszerzały wiadomości o swojej miejscowości, kraju i narodowości.  Poznały znaczenie słów ojczyzna i patriotyzm, utrwaliły wiadomości o Polsce i jej symbolach narodowych, nauczyły się 4 zwrotek hymnu narodowego, a także wierszy i piosenek o tematyce patriotycznej. Narysowały herb swojego miasta, a także wykonały kokardy narodowe. Poznały symbole wybranych większych miast w Polsce, m.in. Poznania, Wrocławia, Gdańska, Krakowa, Torunia… Ponadto dzieci poznały postacie sławnych Polaków – Józefa Piłsudskiego i Józefa Wybickiego i dowiedziały się dlaczego należy o nich pamiętać. Odwiedziły również Kamień Piłsudskiego w Wesołej znajdujący się na grzbiecie długiej grzędy wydmowej zwanej Górami Milowymi położonej w lesie na południe od osiedla Zielona w Wesołej. Obelisk upamiętnia pierwsze (i jedyne) jawne wobec niemieckiego okupanta ćwiczenia polowe Pierwszej Organizacji Wojskowej, które odbyły się tu 29 kwietnia 1917 roku. Na głazie umieszczonym na betonowym postumencie wyryty jest napis: „Na polach Wawra i Zielonej w dniu 29 IV 1917 r. Józef Piłsudski, ucząc Polaków bić się za wolność, ćwiczył ochotnicze wojsko zebrane potajemnie w Polskiej Organizacji Wojskowej”.  

 

 

 

 

„Czytasie”

W czwartek 09.11.2022 r Nutki wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej – Filii nr 2 Zielona. Było to drugie spotkanie w ramach programu edukacyjnego „Czytasie”, którego celem jest m. in. zapoznanie dzieci z funkcjonowaniem biblioteki oraz zachęcanie do rodzinnego czytania. Podczas spotkania warsztatowego pt. „Biblioteczne podchody”, dzieci podzielone na 3-osobowe zespoły miały za zadanie odszukać na bibliotecznych półkach wylosowany obrazek, który oznaczał tematykę książek na danej półce. Po zakończonych sukcesem poszukiwaniach każdy przedszkolak mógł wypożyczyć wybraną przez siebie książkę.

 

,,Cała Polska czyta Dzieciom”

Drugiego listopada odwiedziła nas mama Leny i w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” przedstawiła  zabawne przygody olbrzyma Georga zawarte w książeczce autorstwa Julii Donaldson ,, Najelegantszy olbrzym w mieście”.  Historia zawarta w opowiadaniu bawiła dzieci, ale jednocześnie  uczyła, że prawdziwą elegancję nosimy wewnątrz siebie i okazujemy ją poprzez swoje zachowanie. Książeczka ukazuje prawdziwe wartości, o których często zapominamy oceniając innych po wyglądzie. Przedszkolakom bardzo podobała się ta opowieść. Dziękujemy mamie Leny za ciekawą i pełną wartościowych treści opowieść.

,,Jesienna szaruga”

Miniony tydzień, choć na zewnątrz słoneczny, upłynął Nutkom na poznawaniu późnojesiennej pogody. Dzieci wypowiadały się na temat charakterystycznych cech tego okresu  i wymieniały  sposoby radzenia sobie z nimi. Przedszkolaki wzbogacały swoje słownictwo czynne i bierne o nazwy różnych opadów i osadów  atmosferycznych ( deszcz, mżawka, śnieg, grad, szron, szadź). Dowiedziały się również, skąd czerpiemy informacje o pogodzie  i kto  ją prognozuje. Dzięki  zajęciom dzieci zwróciły uwagę  na swój właściwy ubiór w czasie jesiennych chłodów. Uczyły się  także zgodnie współpracować w czasie pobytu na przedszkolnym  podwórku podczas zgrabiania liści na pryzmy.

Dzieci dowiedziały się skąd biorą  się kałuże i  poznały schemat krążenia wody w przyrodzie.

Piątek upłynął nam na poznawaniu właściwości wody, jako cieczy. Dzieci sprawdzały czy  ta sama ilość wody  przelewana do naczyń o różnych kształtach zmienia swoją objętość. Wspólnie doszły do wniosku, że woda jako ciecz przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje.

W drugiej części zajęć poznawały wykorzystanie właściwości wody w poziomicy. Budowały swoje domy, a następnie sprawdzały za pomocą poziomicy, czy budynek stoi ma proste ściany.

 

„Wycieczka na pocztę”

W październiku Nutki wybrały się na wycieczkę na pocztę, której celem było wysłanie w ramach projektu „Dookoła Polski” pocztówek z widokiem naszej pięknej stolicy do przedszkoli w różnych województwach, m. in. do Radomia, Bydgoszczy, Szczecina, Kielc, Rzeszowa, Bytomia, Gdańska i jeszcze wielu innych. Podczas wizyty na poczcie dzieci same naklejały znaczki na pocztówki i wrzucały je do skrzynki. Teraz z niecierpliwością czekamy na pocztówki z tych przedszkoli:-)

 

 

„Cała Polska czyta Dzieciom”

W środę 26 października odwiedziła nas mama Natana i w ramach Akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytała dzieciom książkę  „Opowieści na dobranoc. 3 historie o rycerzach”. Każda historia była inna, ale równie ciekawa. 

To było pierwsze spotkanie z p. Małgorzatą  i mamy nadzieję, że nie ostatnie.

Serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie.

Dzień Owoców i Warzyw

21 października obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. To właśnie one powinny według dietetyków stanowić połowę każdego naszego posiłku. Ta międzynarodowa inicjatywa ma uświadomić wszystkim znaczenie spożywania owoców i warzyw dla lepszego zdrowia. Przedszkolaki postanowiły uczcić to święto w szczególny sposób. Właśnie tego dnia wykonały szaszłyki z warzyw i owoców  i  w ramach drugiego śniadania zjadły  je ze smakiem.  A jak smakowały niech odpowie fotorelacja.

 

 

 

 

Tenis

W czwartek 20 października byliśmy na drugich zajęciach tenisa ziemnego. Zajęcia odbyły się na korcie Wesolandii i prowadzone były przez instruktorów Klubu Sport Team. Zajęcia mają na celu zachęcanie najmłodszych do aktywnego spędzania czasu, a także rozwoju wszechstronnej sprawności fizycznej.

Tenis jest dyscypliną rozwijającą koordynację, siłę, szybkość dziecka, a także koncentrację, pewność siebie oraz cierpliwość.

Zajęcia przeprowadzone były w miłej atmosferze i dały dzieciom wiele radości.