Co słychać w grupie Myszek…
I Dzień Wiosny
21 marca, to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Dzień Kolorowej Skarpety, czyli Dzień Osób z Zespołem Downa. Tego dnia dzieci przyszły ubrane w kolorowe skarpety lub skarpety nie od pary, aby zjednoczyć się z osobami chorymi. Zakładając kolorowe, niepasujące skarpetki zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi z Zespołem Downa. Pokazujemy, że różni nas od nich tak niewiele, jeden niepasujący chromosom, tak jak jedna niepasująca skarpetka.
Oprócz tego wszystkie dzieci z przedszkola przygotowały grupowy gaik i wyruszyły w okolice przedszkola na wiosenny spacer żeby odgonić zimę, a przywitać wiosnę.
Na zajęciach matematycznych doskonaliliśmy umiejętności dodawania i odejmowania, zajęcia były również prowadzone z użyciem magicznego dywanu i programów multimedialnych. Dzięki temu dzieci chętnie wykonywały zadania i uczyły się przez zabawę 🙂
ZAWODY MOICH RODZICÓW
w ubiegłym tygodniu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu ” Zawody moich rodziców” . Tym razem odwiedził nas tata Stasia – Pan motorniczy tramwaju. 🙂 Przedstawił nam wiele zagadnień związanych z zawodem motorniczego, opowiedział o swoich codziennych obowiązkach, przedstawił budowę tramwaju, zapoznał dzieci z historia tramwajów warszawskich. Dzieci miały okazje wirtualnie przejechać się tramwajem jako motorniczowie z udziałem Stasia za kokpitem. Pan Adrian pokazał dzieciom również wiele filmików z zajezdni tramwajowej, na której pracuje. Ważnym elementem prezentacji była rozmowa i część poświęcona bezpieczeństwu na warszawskich drogach z udziałem tramwajów.
Dziękujemy, za takie zaangażowanie i profesjonalne przygotowanie.
Bezpieczny przedszkolak bezpiecznym uczniem
Trzeci tydzień marca za nami. W tym czasie uczyliśmy się bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach. Realizacja celów odbywała się w pięciu obszarach tematycznych:
W poniedziałek poruszaliśmy problem bezpiecznego zachowania na drodze. Przypomnieliśmy sobie zasady poruszania się po jezdni i po chodniku. Rozpoznawaliśmy podstawowe znaki drogowe. Poznały także sformułowanie „korytarz życia” i odgrywały scenki dramowe z wykorzystaniem telefonu utrwalające numery alarmowe i zachowanie się podczas sytuacji konieczności udzielenia pomocy osobie poszkodowanej.
We wtorek poznawaliśmy zasady bezpiecznego zachowania w domu. Dzieci wymieniały zagrożenia wynikające z niewłaściwego postępowania. Uczyły się samodzielnego, poprawnego organizowania sobie czasu wolnego.
Środa przebiegła pod hasłem ,,Wiemy jak zachować się w obliczu niebezpieczeństw związanych z żywiołami i anomaliami pogodowymi( pożar, wichura, powódź, burza)”. Tego dnia Myszki poznały sposoby postępowania w obliczu zagrożenia związanego z nagłą zmianą pogody. Poszerzyły swoją wiedzę o informacje dotyczące zachowania w sytuacji zagrożenia, np. pożaru.
W czwartek poruszyliśmy temat osób obcych. Tego dnia Myszki uczyły się zachowania ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. Odgrywając scenki dramowe, kształtowały właściwe postawy wobec nieznanych osób. Dzieci poznały zagrożenia, jakie mogą czyhać na nie np.: kiedy się oddalą z miejsca zamieszkania, gdy ktoś stosuje wobec nich przemoc, agresję lub ,,zły dotyk”. Uczyły się komu można zaufać i kogo prosić o pomoc.
Piątek to dzień przypominający dzieciom zasady bezpiecznych zabaw. Myszki obejrzały film edukacyjny „Bezpieczne zabawy nad wodą” i „Bezpieczne zabawy zimowe”, wymieniały zagrożenia, jakie niosą ze sobą zabawy w niewłaściwych miejscach. Dzieci przypomniały reguły postępowania w różnych sytuacjach i w różnych porach roku.
W minionym tygodniu nie zabrakło również innych zajęć. Na matematyce przybliżałyśmy dzieciom potrzebę mierzenia. Myszki odmierzały różne pomieszczenia i przedmioty za pomocą kroków, stopa za stopą, łokciem, dłonią, palcami, miarką krawiecką, metrówką.
Był to bardzo pracowity tydzień.
W kosmosie
W tym tygodniu głównym tematem zajęć był kosmos. Dzieci stworzyły kosmiczny kącik tematyczny z przyniesionych przez siebie zabawek, książek, puzzli, gier edukacyjnych. Na początku dzieci obejrzały film edukacyjny o kosmosie, z którego dowiedziały się czym on jest, co to jest układ słoneczny, jakie planety wchodzą w jego skład, co to jest galaktyka, kim jest kosmonauta i astronom oraz jakie urządzenia służą do obserwowania gwiazd i jakie są rodzaje statków kosmicznych. Myszki nauczyły się piosenki „W kosmosie” i wykonały dwie prace plastyczno-techniczne: namalowały układ słoneczny i wykonały rakietę. Z klocków budowały różne gwiazdozbiory i statki kosmiczne.
Dzień Kobiet
8 marca to wyjątkowy dzień, w którym swoje święto obchodzą wszystkie kobiety – duże i małe. W tym dniu wszyscy chłopcy w naszej grupie składali życzenia dziewczynkom i ciociom. Nie obyło się bez drobnych upominków i kwiatów… Wszystkie ciocie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech…
Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych.
Gimnastyka 1.03.2023
Prehistoryczny świat
W tym tygodniu głównym tematem zajęć były dinozaury. Dzieci przyniosły do kącika prehistorycznego różne figurki dinozaurów, gry, puzzle, a także książki. Opowiadały o swoich zabawkach z pasją i zaangażowaniem. Każdy dzień zaczynał i kończył się zabawą w kąciku. Myszki obejrzały film edukacyjny o dinozaurach, z którego dowiedziały się skąd się wzięły, kiedy żyły i czym się żywiły. Układały historyjki obrazkowe, nauczyły się wiersza i piosenki, segregowały, przeliczały, kodowały i budowały z klocków. Ponadto wykonały kilka prac plastycznych: narysowały wybranego dinozaura, ulepiły z plasteliny dowolnego dinozaura oraz z gotowych elementów złożyły pterodaktyla i wykleiły włóczką.
❄❄❄❄❄❄❄❄❄FERIE ZIMOWE❄❄❄❄❄❄❄❄❄❄❄❄
Przez okres ferii Myszki wraz z Nutkami poszerzały wiadomości o szeroko rozumianym sporcie, a w szczególności sportach zimowych. Wzbogacały wiedzę na temat zabaw i sposobów spędzania wolnego czasu zimą. Poznały zasady bezpiecznej zabawy na śniegu, oceniały różne zachowania dzieci podczas zabaw, kształtowały umiejętność wyciągania wniosków z obserwowanej rzeczywistości. Rozpoznawały części odzieży, sprzętu związanego ze sportami zimowymi i nazywały je. Doskonaliły umiejętność odwzorowywania, kodowania i współdziałania w zespole. Ćwiczyły sprawność rąk podczas prac plastyczno-technicznych. Rozwijały sprawność fizyczną, kształtowały prawidłową postawę ciała, ćwiczyły równowagę i doskonaliły koordynację ruchową podczas zabaw ruchowych i zawodów sportowych.
2023.02.16 Tłusty Czwartek
W czwartkowe popołudnie Nutki i Myszki wzbogacały wiedzę o tradycjach i obrzędach ludowych związanych z Tłustym Czwartkiem. Dowiedziały się skąd pochodzi nazwa tego dnia, jak robi się pączki i jakie produkty są potrzebne do ich wypieku. Następnie układały Pączkowe Memory, robiły Pączkowe Karty Pracy, a na podwieczorek ze smakiem zajadły prawdziwe pączki:-)
14.02.2023 Walentynki – To dzień, w którym ludzie wyznają sobie miłość w inny sposób niż zazwyczaj. Tak naprawdę Walentynki można świętować niezależnie od wieku, bo ten zwyczaj jest bardzo miły.
We wtorkowe popołudnie Myszki wraz z Nutkami poznały tradycje walentynkowe i historię św. Walentego. Dowiedziały się skąd wzięła się nazwa tego dnia, co oznaczało kiedyś i co oznacza dziś sformułowanie „kocham cię”, jak ono brzmi w różnych językach oraz w jaki sposób możemy wyrazić nasze uczucia.
Przedszkolaki wykonały walentynkowe karty pracy, narysowały piękne walentynki dla swoich bliskich, a następnego dnia wzięły udział w warsztatach artystycznych prowadzonych przez firmę ArtCores. Dzieci ozdabiały gipsowe świeczniki metodą decoupage, które później zabrały do domu jako prezent dla swoich bliskich z okazji Walentynek:-) Nutkom i Myszkom bardzo podobały się warsztaty i celebrowanie Walentynek.
🎈🎈🎈🎈🎈🎈Bal Karnawałowy🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈
🎉🎉🎉🎉🎉 -czas uśmiechu🎉🎉🎉🎉🎉🎉
🎶🎶🎶🎶🎶muzyki🎶🎶🎶🎶🎶🎶
🤩🤩🤩🤩🤩, i wspólnej dobrej zabawy. 🤩🤩🤩🤩🤩
Styczeń – Podczas zajęć w tym miesiącu ważyliśmy, szacowaliśmy, ćwiczyliśmy swoją koordynację ruchową, doskonaliliśmy swoją sprawność fizyczną, kodowaliśmy, zagłębiliśmy tajniki masy nienewtonowskiej – jak widać dużo się działo. 😁
Czas i zegar ⏰⏲🕰⌚
Podczas zajęć w tym tygodniu dzieci poznały różne sposobów odmierzania czasu i wybrane zwyczaje związane z żegnaniem starego roku, a witaniem nowego, zapoznały się z różnymi rodzajami zegarów oraz z zawodem zegarmistrza, usystematyzowały wiedzę związaną z czasem i jego przemijaniem, przypomnieliśmy zasady cykliczności pór roku i miesięcy.
Wycieczka do Farmy „Cztery pory roku”.
Na farmie czekało na nas wiele atrakcji: stworzenie listu do Mikołaja, karmienie zwierząt w zagrodach, odwiedziny w kurniku🐔🐣🐤, krótka lekcja o jajkach🥚🥚🥚 znoszonych przez różne wiejskie ptaki, warsztaty i tworzenie pierniczków🍪, wspólne wykonanie łańcucha, którym chyba pobiliśmy rekord Guinnessa oraz oczywiście spotkanie z Mikołajem. Przez całą wycieczkę dzieci umilały nam czas śpiewając świąteczne piosenki i kolędy. Mikołaj był pod wrażeniem talentu naszych dzieci. 🎅🤶
Dzień Pluszowego Misia – ulubione święto wszystkich dzieci. W ten dzień każdy przedszkolak mógł przynieść swojego ulubionego misia. Przedszkolaki przedstawiały swoje misie, a misie uczestniczyły w zabawach proponowanych przez nauczyciela.
W ten dzień odbył się również Turniej wiedzy patriotycznej organizowany przez nasze przedszkole. Nasze 6 – latki zdobyły pierwsze miejsce prezentując niesamowicie bogatą wiedzę o naszym kraju.
Brawo !!!
Maszyna matematyczna – zabawa dydaktyczna według koncepcji E. Gruszczyk -Kolczyńskiej. Celami prowadzonych zajęć były :
– kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania: liczenie na zbiorach zastępczych
i w pamięci
– kształtowanie zdolności do radzenia sobie w sytuacjach trudnych
– wdrażanie do wykonywania złożonych czynności umysłowych mimo przeżywanych napięć
emocjonalnych.
Blok tematyczny – „Nasze zmysły” – w tym tygodniu czekało na dzieci wiele doznań zmysłowych. Pobudzaliśmy w szczególności zmysł WĘCHU i SMAKU. Dzieci miały okazje posmakować lub powąchać produkty z którymi wcześniej nie miały do czynienia.
Dzień Niepodległości oraz Kącik patriotyczny, stworzony z pomocą dzieci 🙂
Kącik został zrealizowany w ramach udziału w projekcie „Piękna Nasza Polska Cała”, na podstawie naszych doświadczeń i zdobytych wiadomości podczas zajęć.
Warsztaty w bibliotece – „Bajkowy alfabet”
Kodowanie na dywanie
Kodowania oznacza przetwarzanie (zapisywanie) informacji w postaci kodu, np. umownych znaków. Daną informację można zakodować, czyli zaszyfrować ją. Umiejętność kodowania przyswojona w młodym wieku otworzy przed dziećmi szeroki wachlarz możliwości i będzie stanowić ich mocny atut w przyszłości. Przy okazji pobudzi ich kreatywność i poszerzy perspektywę.
Kodowanie rozwija u dzieci umiejętności matematyczne i analityczne, w tym komunikację logiczną i myślenie krytyczne, a to z kolei pozytywnie wpływa na umiejętność pisania.
Kodowanie uczy dzieci skupienia, dokładności, a także planowania i organizacji pracy. Wszystko to dzieje się w sposób naturalny w formie zabawy.
ZAWODY MOICH RODZICÓW cz.2
W ubiegłym tygodniu zawitała do nas Rodzina Julianny – zaprezentowała nam pani Bogusia i Pan Paweł obowiązki gospodyni domowej i to jak wygląda praca w domu mając pod opieka małe dziecko. Rodzice Julianny prezentowali jak można zmienić dziecku pieluszkę, czym się bawi, jak się porusza i co je. Dzieci zadawały wiele pytań, były bardzo przejęte. Rodzice przygotowali dla dzieci na końcu NIESPODZIANKĘ – zaprezentowali kolejnych członków swojej rodziny – żółwie greckie. Dzieci również mogły poobserwować na czym polega opieka nad żółwiami i zadać nurtujące je pytania. Dziękujemy za wizytę 🙂
ZAWODY MOICH RODZICÓW odc. 1
10.10.2022 nasze przedszkole odwiedziła mama Kazika. Zaprezentowała nam swój zawód – jest farmaceutą. Pani Ania przeprowadziła warsztaty – każdy przedszkolak mógł z bliska obejrzeć leki, które można kupić w aptece. Chętne dzieci same mogły wykonać krem nawilżający. Mama Kazika opowiedziała dzieciom o swoich obowiązkach, jak wygląda jej praca, o jej zagrożeniach. Na koniec zajęć dzieci wypisywały recepty na szczęście 🙂 oraz stemplowały je. To był bardzo wartościowy czas dla nas wszystkich. Dziękujemy.
„Czytasie”
11.10.2022 r Myszki wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej – Filia nr 2 Zielona, w celu podjęcia współpracy w ramach programu edukacyjnego „Czytasie”, którego celem jest zapoznanie dzieci z funkcjonowaniem biblioteki, edukacja czytelnicza poprzez zabawę, wspieranie kreatywności i ciekawości dzieci oraz zachęcanie do rodzinnego czytania. Było to pierwsze spotkanie warsztatowe pt. „Podchody biblioteczne”, podczas których Myszki poszukiwały w działach z książkami ukrytych obrazków. Następnie mogły pobawić się na magicznym dywanie, a potem każdy otrzymał podpisany worek z logo biblioteki i mógł wypożyczyć wybrane przez siebie książki.
Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik
W czwartek 06.10.2022 r Nutki i Myszki wybrały się na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik. Celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań nauką, inspirowanie dzieci do obserwacji, zadawania pytań i szukania odpowiedzi. Poznawanie nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń, a także integracja grupy i uwrażliwianie dzieci na konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa w czasie wycieczki. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od Planetarium, gdzie przywitali nas doświadczeni prezenterzy, którzy umiejętnie skupili uwagę dzieci i rozbudzili w nich ciekawość tematyką kosmiczną. Obejrzeliśmy tam film „Chmurek i zaczarowana rakieta”. Następnie udaliśmy się na wystawę Bzzz. To wydzielona, zamknięta przestrzeń przeznaczona dla przedszkolaków, zaprojektowana tak, by wykorzystać naturalną ciekawość i potrzebę ruchu dzieci. Zabawa była przednia!!! Ponadto obejrzeliśmy jeszcze wiele innych ciekawych wystaw, ale żeby zobaczyć wszystko nie starczyło nam czasu:-(. Wniosek jest taki, że musimy tam jeszcze wrócić:-) Dzieci były zachwycone wycieczką:-)
Nasz przedszkolaki podczas zajęć matematycznych nie mogą się nudzić. Czeka na nich aktywna matematyka – nauka przez zabawę, przy wykorzystaniu różnych kolorowych pomocy, w tym wypadku darów jesieni – polskich owoców jesiennych oraz kolorowych miseczek 🙂
Wycieczka do Straży Pożarnej
We czwartek 29 września Myszki wybrały się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Warszawie Wesołej. Głównym jej celem było zapoznanie dzieci z zawodem strażaka, jego zadaniami, a także wykorzystywanym w czasie akcji sprzętem. Spotkanie ze strażakami było też okazją do kształtowania u przedszkolaków szacunku wobec osób wykonujących niebezpieczną ale niezwykle potrzebną służbę. Dzieci były serdecznie przywitane przez oprowadzających i zapoznane z arkanami tego zawodu. Zwiedziły budynek i dowiedziały się wielu ciekawych informacji dotyczących pracy strażaka. Zobaczyły, którymi pojazdami wyjeżdżają do akcji gasić pożary, a którymi do wypadków. Obejrzały również wyposażanie pojazdów oraz niezbędne do pracy urządzenia. Dzieci dowiedziały się, że strażacy pomagają również w czasie klęsk żywiołowych tj. powodzi czy huraganów. Chętne przedszkolaki mogły przymierzyć elementy stroju strażaka np. aparat z powietrzem lub poczuć się prawdziwymi bohaterami lejąc wodę z węża strażackiego. Zapoznały się również z historią powstania OSP Wesoła i ciekawostkami, o których opowiedziała dzieciom Pani Jadzia. Wycieczka podobała się wszystkim i zgodnie przyznali, że chętnie w przyszłości zostaną strażakami.
Dzień Piżamy
21 września zorganizowaliśmy Dzień Piżamy. Przedszkolaki cieszyły się, że mogą przyjść ubrane do przedszkola inaczej niż zawsze, chwaliły się swoimi piżamkami i porównywały je między sobą. Podczas zajęć z uwagą wysłuchały opowieści nauczyciela o całej akcji i przystąpiły do biegu. W związku z tym, że pogoda była nie najlepsza nasz bieg odbył się na korytarzu przedszkolnym. Była to ogromna frajda dla dzieci.
Dlaczego piżama? Otóż dla wielu podopiecznych Fundacji „Gdy liczy się czas” stała się ona nieodłączną częścią codzienności. To, co dla nas jest związane z odpoczynkiem i spokojem dla innych jest symbolem walki o zdrowie i życie.
Dodatkowym atutem tego dnia była zbiórka pieniędzy na rzecz chorych dzieci. Cała społeczność przedszkolna dołożyła swoją cegiełkę. Jednak, to co najbardziej ujęło nas za serce, to fakt, że niektóre przedszkolaki przynosiły pieniążki z własnej skarbonki, bo tak chciały. Serce rośnie, gdy się wie, że młode pokolenie, nie jest obojętne na ludzką krzywdę. Myszki uzbierały ponad 504 zł, a wszyscy razem 1433,95 zł. Taka kwota została przelana na konto organizatorów tego przedsięwzięcia.
Tegorocznym założeniem Fundacji jest stworzenie ośrodka rehabilitacyjnego dla dzieci w Warszawie. Mamy nadzieję, że nasze zaangażowanie choć trochę przyczyni się do realizacji marzeń i pomoże dojść do zdrowia chorym dzieciom.
Dzień Przedszkolaka
20 września obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Dzień w przedszkolu rozpoczął się śniadaniem w formie bufetu szwedzkiego. Każde dziecko mogło stworzyć swoje ulubione danie.
Po śniadaniu przedszkolaki stworzyły plakat „Nasze Marzenia”. Po drugim śniadaniu spotkaliśmy się całą społecznością przedszkolną i wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Dziecięce Marzenia” w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Dzień Przedszkolaka to ważne święto, uczcijmy je razem tańcem i piosenką” organizowanej przez Przedszkole nr 2 im. Misia Uszatka w Gryfinie.
Po południu dzieci zrobiły wzięły udział w warsztacie kulinarnym zorganizowanym przez nauczycielki Wiolettę Tosiek i Larysę Wtulich. Przygotowały smaczne i zdrowe lizaki na podwieczorek, które zjadły ze smakiem. Było fantastycznie, zdrowo i kolorowo.